LEKE BAKIMI

Pürüzsüz, canlı, ışıltılı bir yüz için güzelliğinize, gençliğinize gölge düşüren cilt lekelerine, size en uygun leke tedavisi ile veda etmek ister misiniz? 

Cilt lekelerinden kimse hoşlanmaz. Ama tahammül edilebilecek derecede olanları, kapatıcılarla, makyajla bir nebze hafifletildiğimiz için bu tür lekelerle bir şekilde baş ediyoruz. Fakat her kadının hayali porselen gibi pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmaktır.

Bir de gerçekten aynaya baktığında kişinin moralini bozacak, sosyal hayatını kısıtlayacak kadar rahatsızlık verecek derecede olan leke sorunları  var ki, düne kadar bu lekelerden kurtulmak o kadar kolay değildi. Neyse ki gelişen medikal teknolojisi ve cilt bakımında dermatolojik olarak geldiğimiz nokta, leke tedavilerinde imkansızı başarmamızı sağlıyor.

Kışın Leke Tedavisi İçin En Doğru Zaman 

Lekeler; cildin canlılığını gölgeler, hasta bir simaya neden olabilir, yaşınızı olduğundan büyük gösterir. Kırışıklık yoksa dahi örneğin lekeli alan mimik kırışıklıklarının olduğu bölgelerde yoğun ise yaşlı mimik vermenize neden olur ki bundan rahatsızlık duyan birçok kişi fotoğraf çektirmekten hoşlanmaz, fotojenik olmadığını düşünür. Halbuki sorun, lekelerin yarattığı gölgedir.

Kış mevsimi, leke tedavilerinden faydalanmak ve gölgelerden arınmış bir cilde kavuşmak için en uygun mevsim. Güneşin ışıkları uzağımızda olduğu için iklimin müsait. Yazın, güneşin etkisi yoğun olduğundan leke tedavisi yapmayı önermiyoruz. Tedavinin yaz aylarından mümkün olduğu kadar önce tamamlanmış olmasın da yeni leke oluşumunu engellemek açısından önemli. Çünkü, soyularak yenilenen cildin üst katmanı, yeterli kalınlığa ve güce ulaşmak için zamana gereksinim duyar.  Daha çok evde olduğumuz şu günlerde, günlük yaşam da uygunken, cildi soymanın ve yenilemenin tam zamanı.

Güneş Lekesi Tedavisi

Yazın çıkan her leke güneş lekesi olmayabilir, yanlış leke kremi kullanımı güneş lekelerinin derinleşmesine neden olabilir, yazın çıkıp kışın kaybolmayan lekeler bir takım hormonal bozuklukların habercisi olabilir. Beslenme, özellikle güneş lekeleri üzerinde etkilidir. Yazın ne yediğimize bağlı olarak da güneş lekeleri artabilir.

Çok eski oluşumlu değillerse, güneş lekeleri, en kolay tedavi edilen cilt lekeleri arasındadır. Çiller ile karıştırılmaması gerekir. Çil, güneşte koyulaşabilir ama güneş lekesi ile çil aynı şey değildir ve farklı tedavi süreçleri gerektirirler.

Güneş lekelerinden kurtulmak ve korunmak için mutlaka yapılması gerekenler:

  • Yaz kış güneş koruyucu kullanmaya devam etmelisiniz.
  • Yazın, renk açıcı krem ya da kozmetik ürün kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.
  • Limon gibi asit içeren doğal ürünlerle bakım yaptıktan sonra güneşe çıkmamaya özen göstermelisiniz.
  • Yazın, cildi soymaya yönelik cilt bakımlarını kullanmaya ara vermelisiniz.

Sivilce Lekeleri ve Akne İzleri 

Cilt yüzeyinde çukur ya da kabartı şeklinde gözlemlenen sivilce izleri, akne lekeleri hem kadınlar hem erkekler arasında yaygın cilt lekesi sorunlarının başında gelir. Bu tür leke tedavilerinde cildin derin bir soyma işlemi ile yenilenir. Ciddi bir kabuk atma ve cilt yenileme süreci yaşanır. Ağrılı değil özen gerektiren uygulamalardır. Lazerli sistemler ve derin soyulma elde ettiğimiz güçlü peeling yöntemleri kullanılmaktadır. Süreç biraz sabır ve emek ister ama sonuç o kadar harikadır ki, buna değer.

Sivilce lekesinden ve akne izinden korunmak için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Sivilcelerinizi, siyah ya da beyaz noktalarınızı sıkmayın.
  • Akne probleminiz varsa mutlaka uzman desteği alın.
  • Sivilce yaralarını yolmayın.

Çiller için Leke Tedavisi

Genellikle çocukluktan itibaren başlayan bir cilt sorunu olmasıyla beraber, her zaman rahatsız edici değildir. Saç rengi ve cilt tonuyla uyumlu olduğunda, kontrast derecesine bağlı olarak, sempatik hatta estetik bulunduğunu söylemek, mümkün. Solgun bir ciltte çil kötü görünürken canlı ve açık renkli bir ciltte, çok da koyu olmayan çillerden genellikle rahatsızlık duyulmamaktadır. Hatta, çiller, yaş ilerledikçe rahatsız eder hale geliyor desek, yeridir. Çünkü solgun, sarkmış bir ciltte bir de leke, pek çekilir bir şey olmaz.

Önemli olan çillerden rahatsız olup, olmadığınız. Bazı insanlar; genç, yetişkin ya da yaşlı olsun fark etmez, çillerden hoşlanmaz ve kurtulmak isteyebilir. İyi haber, çillere veda etmek lazer sistemleri ile çok kolaydır.

Çoğu zaman tek seansta tedavi edilebilir. Çok koyu ve derin yerleşimli olanlarda, nadiren ikinci ya da üçüncü seans gerekebilir. Fakat çilleriniz varsa özellikle yaz aylarında kullanacağınız koruyucu ve günlük kremler, yaptıracağınız cilt bakımları konusunda mutlaka uzman görüşü alın. Çillerin tedavisi kolay olsa da sonradan tekrar etmesi ya da doğru şekilde korunmadığı için yinelemesi de aynı kolaylıkla mümkündür.

Malezma 

Doğum maskesi diye de bilinen, yüzü çepeçevre saran melazma, gebelik halinde yaşanan hormonal kaynaklı bir leke sorunudur. Çok inatçı malezma lekeleri ile  karşılaşmak mümkün. Kolay değilse de tedavisi mümkün, oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğimiz leke sorunlarındandır. Işık Peeling uygulaması sayesinde bu zorlu cilt lekesini tedavi edebiliyoruz. Genellikle iki seanslık Işık Peeling protokolü sonrasında, melazma lekelerinden tamamen kurtulabilir, tazelenmiş bir cilde kavuşabilirsiniz.

Etkili Leke Tedavileri 

Leke tedavileri öncesinde, cilt analizi ile lekelenmenin sebeplerinin anlaşılması, en etkili leke tedavisinin ilk ve en önemli kuralıdır. Günümüzde kullanılan lazerli leke tedavileri, asit peeling uygulamaları ve diğer yöntemlerin tamamı oldukça etkili leke tedavileri uygulamalarıdır. Önemli olan leke türüne uygun olarak doğru leke tedavisi yönteminin, cilt yapısına göre uygulanmasıdır.

Leke tedavileri söz konusu olduğunda aşağıdaki iki nokta önemlidir:

  1. Leke tedavileri cilt bakımının hassas konularındandır.
  2. Uzman kişiler tarafından, dermatolog hekim denetiminde uygulanmalıdır.

Leke Tedavisi Çeşitleri

Işık Peeling: Leke tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir, Işık Peeling genellikle tek seansta tatmin edici sonuçlar elde etmemizi sağlar. Tyrosinase enzimini baskıladığı için yeni leke oluşumunun da önüne geçer.

Melazma, güneş lekeleri, akne skarları, yaşlılık lekeleri üzerinde etkilidir.

Fraksiyonel CO2 Lazer: Cildi soyarak yenileyen Karbondioksit Lazer, özellikle akne, sivilce izleri ve lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Zayıf bir soyulma ile epidermisi yeniler. Derin olmaya cilt lekelerinin tamamında Fraksiyonel Lazer kullanılabilir.

Karbon Peeling: Q-Swich lazer ile çalışan Karbon Peeling leke tedavisinin klasiklerindendir. Oldukça etkili bir uygulamadır. Teknolojik olarak güncellenmeye devam eden Karbon Peeling hızlı sonuç aldığımız, hasta ve hekim memnuniyeti en yüksek leke tedavisi uygulamalarındandır.

Kimyasal Peeling: Adından da anlaşılacağı üzre, cildi soymak için kimyasal içeriklerin kullanıldığı bir medikal uygulamadan söz ediyoruz. Kimyasal Peeling soyulma şiddetine göre 3 aşamada uygulanır: yüzeysel, orta derece ve derin peeling olmak üzere… Cildin leke durumuna bağlı olarak bu aşamalardan hangisi tercih edilecekse, peeling içeriği buna uygun olarak hazırlanır. Kimyasal peeling, leke tedavisi odaklı bir uygulamadır. Her zaman çok memnun kalınan sonuçlar elde ettiğimizi de belirtmekte fayda var. Cilt tipi uygunsa, kimyasal peeling ile harikalar yaratabilir, cilt tipine uygun içeriğin hazırlanması ve uygulamanın uzman tarafından yapılması şartıyla…

Karbon Maske: Leke karşıtı özelliği ile Karbon Maske de leke tedavileri arasında alınabilir. Sezonluk ve koyu olmayan lekelenmelerden sonra karbon maske gibi daha soft uygulamalarla cildin pigment dengesini korumak, koruyucu leke tedavisi uygulamamızı sağlar ki bu da temel prensibimiz yani önemli olan koruyucu bakım.

Baby Face Beauty: Porselen gibi pürüzsüz, lekesiz ve ışıl ışıl bir cilt elde etmemizi sağlayan Baby Face Beauty uygulaması, aslında leke tedavilerinin en başında sayabileceğimiz, oldukça güçlü ve etkili bir sistemdir. Üstelik yaz kış uygulanabilir. Leke tedavisinden ziyade cilt yenileme, gençleştirme, sıkılaştırma, hücresel cilt yenileme gibi birçok özelliği ile anti-aging cilt bakımının konusudur. Leke tedavileri içinde en sonda anmamızı sebebi budur.