AKNE BAKIMI

Akne Bakımı Nedir ?

Akne, çeşitli etkenler nedeniyle cilt yüzeyinde meydana gelen farklı türlerdeki bezelere verilen bir tür cilt rahatsızlığıdır. Cilt yüzeyi, yapı itibariyle ekseriyetle kendisini yenileyen bir forma sahiptir. Birtakım komplikasyonlar nedeniyle söz konusu yenilenme sürecinde cilt yüzeyi bazı reaksiyonlar göstererek akne ve benzeri tepkimelere neden olur. Kronik anlamda hormonel bazı faktörler, cilt yüzeyinde oluşan aknelerin epidermisin tabakasında çeşitli lezyonların oluşmasına ve üst tabakada bazı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Ortaya çıkan yağ bezeleri,düzeltilmemesi durumunda cilt yüzeyinde kalıcı lekelere ve cilt hastalıklarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda akne bakımı, olası rahatsızlıkların önüne geçmek için erken teşhis müdahalesi olarak tanımlanabilir.

 

Akne İçin Cilt Bakımı

 

Epidermisin yüzeyinde oluşan çeşitli komplikasyonlar, cilt yüzeyinden atılmaması durumunda ölü hücreler olarak cildinizde yer eder. Oluşan bu komplikasyonlar akne gibi lezyonların oluşumunu tetikler. Akneli ciltlerin bakımı, olası bir lezyon oluşumunu önleyebileceği gibi, doğru düzeltme ile cilt yüzeyinin güzel bir yapıya kavuşmasını da sağlar. Estetik kaygısı yaratan bu gibi durumlar, ruhsal bazı sorunlara yol açabileceği gibi mevcut teknoloji ile kolayca düzeltilmektedir. Akne için cilt bakımı yapılırken, profesyonel yöntemlerin kullanılması oldukça önemlidir. Bahsedilen teknolojiler bu profesyonel tekniklerin içerisinde yer alan özel uygulamalardır. Uygulamalar uzman klinikler tarafından gerçekleştirilir.

 

Akne Cilt Bakımı

 

Profesyonel çözümlerin yanı sıra bitkisel seanslarla da çözülebilen akne bakımı, cilt yüzeyinde meydana gelen lezyonların türüne ve seviyesine göre belirlenmektedir.

Genellikle serum çözümü ve bitkisel temizleme işlemi ile çözülebilen akne sorunu, bazı durumlarda ultrasonik düzeltme yöntemiyle de çözülebilir.

Akne bakımı yapılırken, organik unsurlar kullanılarak Örneğin peeling tekniği ile son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Tabii ki bu noktada da tıbbi uygulamalar kapsamında nitelikli çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

 

 Cilt Bakımı Akne Bakımı Nasıl Uygulanır?

 

Cilt bakımı akne bakımı, deri yüzeyinde meydana gelen komplikasyonlar ve ortaya çıkan lezyonların seviyesi gibi birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Çeşitli peeling uygulamalarının sıkça kullanıldığı akne bakımında son dönemde buhar ve serum uygulaması rağbet görmektedir. Genellikle cilt yapısına ve lezyonların seviyesine göre başvurulan ilgili yöntemler, cilt yüzeyinin daha güzel görünmesini ve hastalığın temel sorunlarını ortadan kaldırması nedeniyle tercih edilmektedir.

Akne bakımında tercih edilen yöntemler, genel işleyiş itibariyle reaksiyonun kaynağının tespit edilmesi, yüzeyin temizlenmesi, serum ya da peeling işleminin uygulanması ve uygun görülen seans süresinin gerçekleştirilmesi ile sonuç elde edilmektedir.